Veselības aprūpe

Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību regulē šādi normatīvie akti:

Ārstniecības likums
Pacientu tiesību likums
Veselības aprūpes finansēšanas likums
Ministru kabineta 28.08.2018. noteikumi Nr.555 "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība"

Sīkāku informāciju par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību Jūs varēsiet atrast Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājaslapā vai zvanot uz NVD bezmaksas informatīvo tālruni: 80001234.

Latvijas iedzīvotājiem tiek nodrošināta iespēja ārpus ģimenes ārstu darba laika saņemt medicīniskas konsultācijas un ieteikumus, kā rīkoties akūtu saslimšanu vai hronisku saslimšanu paasinājuma gadījumos, zvanot uz nepaaugstinātas maksas Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni: 66016001 (zvanot no fiksētā tālruņa vai mobilā tālruņa, zvanītājs maksās atbilstoši sava operatora noteiktajiem tarifiem par zvaniem uz fiksēto Rīgas diapazona numuru). Medicīniskus padomus iedzīvotājiem sniedz latviešu valodā, krievu valodā un angļu valodā darba dienās no plkst. 17.00 līdz plkst. 8.00 no rīta, bet brīvdienās un svētku dienās visu diennakti. Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa mediķis sniegs medicīniskus padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos, kad nav nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība. Var būt situācijas, kad bez ģimenes ārsta vai ārsta speciālista palīdzības zvanītāja problēmu nevar atrisināt, šādos gadījumos mediķis ieteiks pēc iespējas ātrāk doties pie ārsta vai arī pāradresēs zvanu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, ja sūdzības par veselību būs tādas, kas apdraud veselību vai dzīvību.

Gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams (ārpus ģimenes ārstu darba laika), bet veselības stāvoklis neļauj gaidīt, Rīgā un citās lielākajās pilsētās ir pieejami dežūrārsti.

Ja ir noticis nelaimes gadījums, pēkšņi pasliktinājies veselības stāvoklis, apdraudot veselību vai dzīvību, iedzīvotājiem jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

.......................................................................................................................................................

Valsts apmaksāta vakcinācija pret gripu

Gatavojoties gripas sezonai, Nacionālais veselības dienests atgādina par iespējām veikt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu iedzīvotāju grupām, kurām ir lielāks risks saslimt un smagāk izslimot gripu. Vakcinācija palīdz ierobežot gripas izplatību, jo, veicot vakcināciju, cilvēks pasargā no saslimšanas ne vien pats sevi, bet arī savus tuvākos, darba kolēģus un citus cilvēkus.

100% apmērā valsts apmaksā pretgripas vakcināciju:

1.bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot);
2.bērniem vecumā no 24 mēnešiem līdz 18 gadiem, kuri pieder pie šādām veselības riska grupām:
- bērni ar hroniskām plaušu slimībām;
- bērni ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;
- bērni ar hroniskām vielmaiņas slimībām;
- bērni ar hroniskām nieru slimībām;
- bērni ar imūndeficītu;
- bērni, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju;
- bērni, kuri ilgstoši saņem terapiju ar ac. acetylsalicylicum;
3.grūtniecēm;
4. ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
5.ilgstošas sociālās aprūpes centru darbiniekiem, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
6.ilgstošas sociālās aprūpes centru klientiem;
7.personām vecumā no 65 gadiem;
8.pieaugušajiem, kuri pieder pie šādām veselības riska grupām:
-personas ar hroniskām plaušu slimībām;
-personas ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;
-personas ar hroniskām vielmaiņas slimībām;
-personas ar hroniskām nieru slimībām;
-personas ar imūndeficītu;
-personas, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju;
-personas ar psihiskām slimībām.

Lai veiktu vakcināciju, ir jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē vai pie ārstējošā speciālista (piemēram, ginekologa). Ārsts novērtēs pacienta veselības stāvokli un veiks vakcināciju savā praksē vai izsniegs nosūtījumu uz Vakcinācijas kabinetu.