Veselības aprūpe

Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību regulē šādi normatīvie akti:

Ārstniecības likums
Pacientu tiesību likums
Veselības aprūpes finansēšanas likums
Ministru kabineta 28.08.2018. noteikumi Nr.555 "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība"

Sīkāku informāciju par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību Jūs varēsiet atrast Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājaslapā vai zvanot uz NVD bezmaksas informatīvo tālruni: 80001234.

Latvijas iedzīvotājiem tiek nodrošināta iespēja ārpus ģimenes ārstu darba laika saņemt medicīniskas konsultācijas un ieteikumus, kā rīkoties akūtu saslimšanu vai hronisku saslimšanu paasinājuma gadījumos, zvanot uz nepaaugstinātas maksas Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni: 66016001 (zvanot no fiksētā tālruņa vai mobilā tālruņa, zvanītājs maksās atbilstoši sava operatora noteiktajiem tarifiem par zvaniem uz fiksēto Rīgas diapazona numuru). Konsultācijas iedzīvotājiem sniedz pieredzējuši ģimenes ārsti un ārsta palīgi darba dienās no plkst. 18.00 līdz plkst. 8.00 no rīta, bet brīvdienās un svētku dienās iedzīvotāji var saņemt konsultācijas visu diennakti. Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis sniedz konsultācijas par vienkāršām veselības problēmām, kuru risināšanai nav nepieciešama neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana.

Gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams (ārpus ģimenes ārstu darba laika), bet veselības stāvoklis neļauj gaidīt, Rīgā un citās lielākajās pilsētās ir pieejami dežūrārsti.

Ja ir noticis nelaimes gadījums, pēkšņi pasliktinājies veselības stāvoklis, apdraudot veselību vai dzīvību, iedzīvotājiem jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

.......................................................................................................................................................

Valsts apmaksāta vakcinācija pret gripu

Gatavojoties gripas sezonai, Nacionālais veselības dienests atgādina par iespējām veikt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu iedzīvotāju grupām, kurām ir lielāks risks saslimt un smagāk izslimot gripu. Vakcinācija palīdz ierobežot gripas izplatību, jo, veicot vakcināciju, cilvēks pasargā no saslimšanas ne vien pats sevi, bet arī savus tuvākos, darba kolēģus un citus cilvēkus.

100% apmērā valsts apmaksā pretgripas vakcināciju:
• bērniem vecumā no 6 līdz 24 mēnešiem;
• bērniem līdz 18 gadiem ar hroniskām slimībām:
     - plaušu slimībām;
     - kardiovaskulārām slimībām;
     - vielmaiņas slimībām;
     - nieru slimībām;
     - imūndeficītu;
     - kuri saņem imūnsupresīvu terapiju vai terapiju ar acetilsalicilskābi.

50% apmērā valsts apmaksā pretgripas vakcināciju:
• grūtniecēm;
• senioriem no 65 gadu vecuma;
• iedzīvotajiem ar hroniskām slimībām:
     - plaušu slimībām;
     - kardiovaskulārām slimībām;
     - vielmaiņas slimībām;
     - nieru slimībām;
     - imūndeficītu;
     - kuri saņem imūnsupresīvu terapiju.

Lai veiktu vakcināciju, ir jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē vai pie ārstējošā speciālista (piemēram, ginekologa). Ārsts novērtēs pacienta veselības stāvokli un veiks vakcināciju savā praksē vai izsniegs nosūtījumu uz Vakcinācijas kabinetu.