Tuberkulozes profilakse

Tuberkuloze ir sena, tomēr joprojām aktuāla, taču ārstējama infekcijas slimība. Tuberkulozes ierosinātāju – tuberkulozes bacili – apkārtējā vidē izdala ar plaušu tuberkulozi slims cilvēks elpojot, runājot, šķaudot vai klepojot. Slimība visbiežāk skar plaušas, taču ar asins vai limfas straumi var izplatīties organismā un attīstīties arī citās ķermeņa daļās, piemēram – nierēs, kaulos, limfmezglos, smadzenēs un citur.
Tuberkulozes slimībai raksturīgākās pazīmes: klepus trīs nedēļas un ilgāk, klepus ar krēpām, ar vai bez asiņu piejaukuma, ilgstošs nogurums, nespēks, svīšana naktīs, krišanās svarā, paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes krūtīs. Noteikti vērsieties pie ārsta, ja Jums jau 3 nedēļas ir vismaz viena no šīm pazīmēm.
Tomēr jāatceras, ka pat infekciozam plaušu tuberkulozes pacientam izteiktas slimības pazīmes var arī nenovērot.
Saslimt ar tuberkulozi var jebkurš, bet ir riski un veicinošie faktori saslimšanai ar tuberkulozi:
• slimības un zāles, kas nomāc imunitāti, piemēram, HIV infekcija, C hepatīts, plaušu, nieru, ļaundabīgas asins saslimšanas, cukura diabēts, u.c.
• narkotiku, toksisku vielu un alkohola lietošana, smēķēšana,
• slikti sadzīves apstākļi, pārapdzīvotība, nevēdinātas telpas,
• nepilnvērtīgs uzturs, pazemināts ķermeņa svars,
• ilgstošs stress,
• cilvēkiem, kas atrodas kontaktā ar tuberkulozes pacientiem,
• tuberkulozi pārslimojušiem,
• medicīnas darbiniekiem,
• iebraucējiem no reģioniem, kur ir augsta saslimstība ar TB.
LATVIJĀ TUBERKULOZES DIAGNOSTIKA UN ĀRSTĒŠANA PACIENTIEM IR BEZ MAKSAS, to apmaksā valsts.
Rīgas valstspilsētas pašvaldības Labklājības departamenta mērķis – motivēt tuberkulozes slimniekus ambulatorajai terapijai DOTS (tieši uzraugāmās ārstēšanas īsais kurss) programmas ietvaros. Lai nodrošinātu mērķa sasniegšanu, Rīgas valstspilsētas pašvaldības Labklājības departaments, apzinoties DOTS programmas efektivitāti un nozīmīgumu tuberkulozes infekcijas slimības izplatības mazināšanā, atbalsta SIA “Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” īstenoto DOTS programmu, līdzfinansējot Rīgā deklarēto DOTS programmas dalībnieku  sabiedriskā transporta izdevumus 3,00 EUR apmērā dienā un apmaksā pārtikas iegādi ne vairāk kā 1,00 EUR apmērā dienā. Rīgā tuberkulozes kontrolējamās terapijas kabinets atrodas Lielvārdes ielā 68, kur nozīmēto zāļu devu jāizdzer medicīnas darbinieka uzraudzībā. Pēdējā gada laikā pacientu skaits, kas vērsušās pēc ambulatorās palīdzības DOTS programmas ietvaros, ir samazinājies.
Kur meklēt palīdzību?
Ja ir aizdomas par saslimšanu ar tuberkulozi, vērsieties pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta vai arī pie plaušu speciālistiem.
Rīgā, Lielvārdes ielā 68 (tālr. 67514433 pieaugušajiem, tālr. 67516111 bērniem) speciālisti sniedz bezmaksas konsultācijas: cilvēkiem ar tuberkulozei raksturīgiem simptomiem; cilvēkiem, kuriem ir ģimenes ārsta nosūtījums izmeklēšanai uz tuberkulozi; uzskaitē esošiem tuberkulozes pacientiem; tuberkulozes pacientu kontakta personām.
JO SAVLAICĪGĀK TIEK DIAGNOSTICĒTA TUBERKULOZE, JO ĀTRĀK UN LABĀK TO VAR IZĀRSTĒT!
Plašāka informācija par tuberkulozi ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, spied šeit.