Gatavojoties skolas gaitām

Jau pavisam drīz sāksies jaunais mācību gads, tādēļ Rīgas domes Labklājības departaments novēl veselību, izturību un neizsīkstošu zinātkāri.

Skolas gaitas bērniem un vecākiem saistās ar jaunu pieredzi, jaunām situācijām un dažādām emocijām, turklāt visvairāk tas var skart tieši bērnus, kuri skolas durvis vērs pirmo reizi. Tādēļ dalāmies ar dažiem praktiskiem ieteikumiem, kas var palīdzēt jauno mācību gadu padarīt drošāku un mierpilnāku.

1.Skolas gaitas ir notikums visai ģimenei.
Ļaujiet bērnam sajust jūsu, vecāku, ticību viņa gatavībai uzsākt skolas gaitas. Pārrunājiet ģimenē ar skolu saistītos jautājumus un radiet bērnam drošības sajūtu, ka atbalstīsiet viņu un būsiet līdzās, kad nepieciešama palīdzība. Mums, pieaugušajiem, ir svarīgi ar bērniem pārrunāt viņu uzvedību dažādās situācijās. Visas svarīgās tēmas, kas satrauc bērnus un vecākus, jāizrunā jau pašā skolas sākumā, lai nodrošinātu vieglākus, drošākus un mierīgākus turpmākos mēnešus. Pajautājiet – vai bērnam ir kādi neskaidri, satraucoši jautājumi. Centieties noskaidrot – kādi ir bērna priekšstati par jauno mācību gadu. Tas palīdzēs laikus uzzināt bērna zināšanas un emocionālo gatavību skolas sākumam.

2.Drošs ceļš uz skolu.
Kopā ar bērnu pārrunājiet un atkārtojiet ceļu satiksmes noteikumus un drošu pārvietošanos ar sabiedrisko transportu. Izstrādājiet drošāko maršrutu uz skolu un pārbaudiet, vai bērns mācīto ievēro arī praksē. Kopā izejat drošākās ceļu šķērsošanas vietas – ar luksoforu vai regulējamu gājēju pāreju. Ja bērns ikdienā pārvietojas ar velosipēdu, tad jāpārrunā ne tikai ceļu satiksmes noteikumi un uzvedība uz ceļa, bet arī jāpārliecinās, ka bērns lietos nepieciešamo drošības aprīkojumu (t.sk. atstarotājus, kam jābūt redzamiem gan no priekšpuses, gan aizmugures). Atgādiniet par viedierīču lietošanu – mūzikas austiņas traucē sadzirdēt apkārtējās skaņas, piemēram, mašīnu troksni vai citas skaņas, atrodoties uz ielas. Tāpat, ejot pa ielu, uzmanību un vērību būtiski novērš mobilo telefonu cītīga lietošana. Vecākiem, kuri savus bērnus ikdienas gaitās ved ar automašīnu, jāatceras par bērna augumam atbilstošu drošības auto paliktni.
Atceraties, ka arī jūs, vecāki, ar savu rīcību esat skolotāji un rādāt pareizu un drošu piemēru!

3.Svarīga informācija, kas jāzina par sevi un savu ģimeni.
Bērnam jāzina savs vārds, uzvārds, dzīvesvietas adrese un vecāku tālruņa numuri – tas var palīdzēt, ja bērns ir apmaldījies; kādam pieaugušajam jālūdz palīdzība vai nepieciešams sazināties; ja telefons pazaudēts, nav paņemts līdzi vai izlādējies. Zīmīti ar bērna vārdu un tuvinieku telefona numuriem variet ielikt apģērba kabatā, maciņā, pierakstīt dienasgrāmatā vai uz aproces. Tāpat uz zīmītes variet uzrakstīt orientierus, kas palīdzēs atpazīt apkārtni vai patstāvīgi veicamo ceļa maršrutu (bērnam atpazīstamas ēkas, ielas, pieturas, utml.).
Vecākiem vērtīgi zināt arī bērna draugu un viņu vecāku telefona numurus.

4.Svarīga informācija, kas jāzina, lai vērstos pēc palīdzības.
Izrunājiet iespējamo rīcību briesmu gadījumā un kur iespējams zvanīt vai jautāt pēc palīdzības. Dažādu situāciju scenārijus vērts pārrunāt regulāri, jo krīzes situācijās mēdz apjukt pat pieaugušie! Atgādiniet, ka glābēju tālrunis ir 112.

5.Bērna drošība un veselība.
Vecākiem jāvienojas ar bērnu par dienas režīmu. Piemēram – ka bērnam jāsazinās ar vecākiem, kad viņš ir ieradies skolā un tad, kad pārrodas mājās. Jāatgādina bērnam, ka nedrīkst kāpt svešās automašīnās vai doties līdzi svešiniekiem.
Bērniem jāatgādina, ka nedrīkst ieiet pamestās mājās, jaunceltnēs un citās vietās, kur viegli gūt traumas. Vērtīgi, ja ar bērniem viņu vecumam atbilstošā veidā un saprotami pārrunāsiet visas iespējamās situācijas, kas nāk prātā gan pašiem, gan bērniem, lai vienotos – kā katrā situācijā būtu vislabāk rīkoties. Mūsdienās, kad daudziem bērniem pieder materiāli vērtīgas lietas (viedtālruņi, planšetdatori), noderīgi atgādināt, ka publiska izrādīšanās ar šādām lietām var piesaistīt garnadžu uzmanību.

Jauniešu, kuri brīvo laiku labprāt pavada draugu kompānijā, vecāki var atgādināt savām atvasēm, ka Latvijas likumdošana aizliedz smēķēšanu un alkohola lietošanu līdz 18 gadu vecumam, savukārt pēc plkst. 22:00 bez pieaugušo klātbūtnes ārpus savas dzīvesvietas drīkst atrasties tikai personas, kas sasniegušas vismaz 16 gadu vecumu. Ievērojot likumus, drošāk jutīsies vecāki, savukārt jaunieši izvairīsies no liekām nepatikšanām.

Vairāk informācijas par bērnu un jauniešu drošību – Valsts policijas mājas lapā www.vp.gov.lv, Drošības padomi | Valsts policija (vp.gov.lv)