Rīgā vakcinācija sociālās aprūpes iestādēs notiek pēc plāna; aktīvākie – seniori

No 11. februāra, kad, atbilstoši pieejamo vakcīnu skaitam, tika uzsākta vakcinācija Rīgas pilsētas pašvaldības ilgstošas sociālās aprūpes centros un kopumā ir vakcinētas 279 personas. Pirmajā vakcinācijas nedēļā vakcīnu ir saņēmuši jau 65% to klientu un darbinieku, kuri bija izteikuši vēlmi un kuriem vakcinācija nebija kontrindicēta dēļ nesen pārslimota COVID-19.

Sociālās aprūpes centrā “Gaiļezers” uz šo brīdi ir vakcinētas 99 personas, vēl apmēram 60 personas tiks vakcinētas rīt. Sociālās aprūpes centrā “Stella Maris” ir vakcinētas 88 personas, bet Rīgas pašvaldības Bērnu un jauniešu centrā (kas sniedz īslaicīgu vai ilgstošu aprūpi institūcijā bērniem) – 92 darbinieki. Sociālās aprūpes centrā “Mežciems” vakcinācija notiks tuvākajās dienās, un šeit vēlmi vakcinēties ir izrādījušas 133 personas. Līdz ar to pirmo vakcīnas devu būs saņēmuši visu trīs Rīgas pašvaldības sociālo aprūpes centru klienti un darbinieki, kā arī Rīgas pašvaldības Bērnu un jauniešu centra darbinieki, kuri šobrīd vēlējās un varēja vakcinēties.

Šobrīd visaktīvāk vēlmi vakcinēties izrāda tieši sociālās aprūpes centru klienti, kas ir labs signāls un piemērs citiem senioriem. Savukārt pašlaik lielāks darbs jāiegulda darbinieku informēšanā un motivēšanā par vakcinācijas nepieciešamību. Taču jāpiebilst, ka daļa gan klientu, gan darbinieku šobrīd nevar vakcinēties, jo nesen ir pārslimojuši Covid-19.
Vairumam vakcinēto darbinieku un klientu pēc vakcīnas saņemšanas pašsajūta ir laba, bet dažiem var būt pārejošas saguruma pazīmes, paaugstināta ķermeņa temperatūra, galvassāpes un muskuļu sāpes, taču tā ir normāla
organisma atbildes reakcija.

Vakcināciju iestādēs nodrošina izbraukuma vakcinācijas brigādes no klīnikas “Medicīnas centrs ARS”, Veselības centru apvienības un SIA “Rīgas veselības centrs”, sociālās aprūpes centros vakcinācijas procesā ļoti aktīvi iesaistās to ģimenes ārsti.

Papildus vakcinācijai sociālās aprūpes centros saskaņā ar vakcinējamo prioritāro plānu no 15. februāra ir uzsākta arī darbinieku vakcinācija, kuri ir pielīdzināmi riska pakalpojumu sniedzēju grupai un nodrošina sociālos pakalpojumus ar izmitināšanu, piemēram, krīzes centri, pansijas un patversmes. Pateicoties pieejamām vakcīnu devām, kopš pirmdienas jau ir vakcinējušies vairāk kā 60 pakalpojumu sniedzēju darbinieki, kuri ikdienā strādā ar Covid-19 slimojošajiem klientiem. Vakcinēšanās procesa koordinēšanu atvieglo tas, ka visās Rīgas pašvaldības sociālajās iestādēs jau laicīgi ir sagatavoti darbinieku saraksti, kuri ir gatavi vakcinēties.

Jāatzīmē, ka galvaspilsētas sociālās nozares vakcinācijas procesu koordinē Rīgas domes Labklājības departaments, tā speciālisti regulāri piedalās Veselības ministrijas Vakcinācijas grupas sanāksmēs, kurās tiek pārrunāti arī Rīgai aktuālie jautājumi. Tāpat notiek viedokļu apmaiņa ar Labklājības ministrijas speciālistiem, VARAM un Latvijas Pašvaldību savienību. Operatīvi komunicējot ar pakalpojumu sniedzējiem, tiek izstrādāts
vakcinācijas algoritms grūti sasniedzamām klientu grupām, kā cilvēkiem bez pajumtes un aprūpes mājās pakalpojuma saņēmējiem.

Jau šobrīd no Rīgas domes Labklājības departamenta puses tiek sniegta informācija par vakcināciju aprūpētājiem, un aprūpētāji, dodoties veikt pakalpojumu, nodos klientam Vakcinācijas biroja sagatavoto informāciju vēlamajā valodā. Rīgā aprūpes dzīvesvietā pakalpojumu nodrošina 8 pakalpojuma sniedzēji ar aptuveni 2 000 aprūpētājiem un šo pakalpojumu saņem teju 11 000 rīdzinieku.

Ņemot vērā Rīgā sniegto lielo sociālo pakalpojumu klāstu, šobrīd ir svarīga skaidra vakcinēšanas loģistika, ko nodrošina Rīgas domes Labklājības departaments. Tieši tas, ka nav starpnieku starp pakalpojuma sniedzējiem un vakcinētājiem, nodrošina ātrāku un precīzāku vakcinācijas organizēšanu galvaspilsētā.

Rīgas domes Labklājības departaments aicina rīdziniekus pieteikties vakcinācijai, jo tikai kopīgiem spēkiem, domājot, darot un rūpējoties citam par citu, mēs varēsim ierobežot un uzveikt Covid-19 vīrusa izplatību!

Informāciju sagatavoja: Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice, tālr. 67105925, mob. tālr. 26385691, e-pasts: lita.brice@riga.lv.