Rīgā šobrīd vidēji dienā 700 cilvēki izmanto septiņu naktspatversmju pakalpojumus

Rīgas domes Labklājības departaments aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un informēt par cilvēkiem, ja viņu redzeslokā nonāk cilvēki, kuri uzturas dienas un nakts laikā dzīvošanai nepiemērotos apstākļos, t.i., uz ielas, dārza būdās, šķūnīšos, pamestās ēkās, kāpņu telpās vai citās vietās. Darba laikā lūgums informēt Rīgas patversmes Mobilo brigādi ielu sociālajam darbam ar bezpajumtniekiem pa tālruni 27023550. Ņemot vērā aukstumu Rīgas patversmes Mobilā brigāde strādā pirmdienās, trešdienās, piektdienās no plkst. 8.30 – 17.00, otrdienās, ceturtdienās no plkst. 10.30 – 19.00 un sestdienās no plkst. 08.30 – 17.00, ārpus darba laika zvanīt policijai pa tālruni 110 vai pa ārkārtas situāciju tālruni 112.
Atgādinām, ka Rīgas pašvaldība līdzfinansē 7 naktspatversmes galvaspilsētā, un tiek uzņemti visi cilvēki, kas vēršas pēc siltas pajumtes, arī vieglā alkohola reibumā. Lielais sals arvien vairāk piepilda naktspatversmes, šobrīd vidēji dienā tās izmanto 700 cilvēki, bet vietu skaitu Rīgas pašvaldības naktspatversmēs var palielināt līdz 1000.Visvairāk cilvēki uzturas Maskavas ielā 208 Rīgas patversmes vīriešu nodaļā – 183, sieviešu nodaļā Eiženijas ielā 1E – 97, Biedrības “Latvijas sarkanais Krusts “patversmē Gaiziņa ielā 7-116. Brīvas vietas ir Biedrības “Zilais Krusts” naktspatversmē vīriešiem Mazjumpravas ielā 8. Naktspatversmju darba laiks šobrīd ir visu diennakti, kā arī tiek nodrošinātas pusdienas.
Naktspatversmes vīriešiem un sievietēm:
• SIA „V.E.L.G.” naktspatversme (Kurzemes rajonā, Bolderājā, Esplanādes ielā 1);
• Biedrības „Latvijas Sarkanais Krusts” naktspatversme (Latgales priekšpilsētā Gaiziņa ielā 7). Patversmes pakalpojums personām alkohola reibumā tiek nodrošināts diennakti.
Naktspatversmes sievietēm:
• Rīgas patversmes sieviešu nodaļa (Pārdaugavā Eiženijas ielā 1E);
• Biedrības „PINS” naktspatversme (Ziemeļu rajonā Aptiekas ielā 1, korpuss 5).
Naktspatversmes vīriešiem:
• Rīgas patversmes vīriešu nodaļa (Latgales priekšpilsētā Maskavas ielā 208);
• Naktspatversme „Zilais Krusts” (Latgales priekšpilsētā Mazjumpravas ielā 8). Patversmes pakalpojumu var saņemt vīrieši (10 vietas) ar kustību traucējumiem (pārvietojas riteņkrēslā), patversmē neuzņem cilvēkus alkohola reibumā!
• SIA „V.E.L.G.” naktspatversme (Zemgales priekšpilsētā Kartupeļu ielā 8).
Līdz diviem mēnešiem gadā persona naktspatversmēs var uzturēties bez maksas. Ja persona naktspatversmē uzturas ilgāk par diviem mēnešiem un tai nav noteikts trūcīgās personas statuss, persona veic daļēju maksu (līdzdalības maksājumu) par naktspatversmes pakalpojumu 0.64 eiro dienā. Rīgas patversmes nodrošina: gultasvietu; vakariņas, sanitāri higiēniskos pakalpojumus; personisko mantu dezinfekciju, glabāšanu; medicīnisko palīdzību; personas drošību; sociālā darbinieka konsultācijas katru darba dienu no plkst. 09.00 līdz 21.00.
Dienas centrs bezpajumtniekiem (Katoļu ielā 57) turpinās strādāt brīvdienas arī 24., 25. februārī 3., 4., 10., 11. martā no plkst. 9.-17.00. Vidēji dienā dienas centrā uzturas aptuveni 100 cilvēki. Dienas centrs ir pieejams arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem, darbojas noliktavas-humānās palīdzības punkts, iespējams saņemt sociālā darba speciālistu un psihologa pakalpojumus; ģimenes ārsta pakalpojumus primārās veselības aprūpes līmenī; dušas, dezinfekcijas un veļas mazgāšanas pakalpojumus. Atsevišķā telpā var skatīties televīzijas pārraides, kā arī piedalīties tematiskajās nodarbībās. Ar Rīgas Centrālās bibliotēkas atbalstu darbojas grāmatu izsniegšanas punkts, kā arī ir nodrošināta interneta pieeja.
Rīgā darbojas 4 zupas virtuves, kuras līdzfinansē Rīgas dome: Daugavgrīvas ielā 1, strādā darba dienās 12:00-13:00. K. Barona iela 56, strādā katru dienu, izņemot svētdienas no 9:00-11:00. K. Barona iela 126, strādā katru dienu no 12:00-13:00. Laktas iela 8 k.1, strādā darba dienās no 10.00-11.00. Saņemot zupas virtuves pakalpojumus nav nepieciešams uzrādīt dokumentus. Ēdienu var baudīt uz vietas, vai ņemt līdzi savos traukos.
Aicinām līdzcilvēkus aukstajā laikā nelietot alkoholu un apreibinošas vielas, kā arī novērtēt zemās gaisa temperatūras ietekmi uz cilvēka fizisko stāvokli, un ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Cilvēkus, kas palikuši bez pajumtes, lūdzam izmantot zupas virtuves pakalpojumus siltā ēdiena saņemšanai, un iespēju uzturēties bezmaksas naktsmītnēs!
Rīdzinieki aicināti ziedot siltos apģērbus, cimdus, apavus, siltas zeķes, segas, kas būtu labā stāvoklī, kuras var nodot Rīgas patversmē – Maskavas ielā 208 un Katoļu ielā 57 to darba laikā, vai jebkurā no patversmēm. Iedzīvotāji var uzzināt par lietotu apģērbu/apavu pieņemšanas, nodošanas vietām Rīgā RD Labklājības departamenta mājas lapā sadaļā Par departamentu/ Lietotu apģērbu/apavu pieņemšanas un nodošanas vietas Rīgā.

Informāciju sagatavoja: Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice, tālrl.67105925; mob.tālr. 26385691, e-pasts:lita.brice@riga.lv RD Labklājības departamenta mājas lapa www.ld.riga.lv/Sociālie pakalpojumi/Rīgas patversme