Aukstajā laikā aicinām cilvēkus bez pajumtes izmantot naktspatversmes un dienas centra pakalpojumus!

Decembrī cilvēku skaits, kuri izmantoja naktspatversmes pakalpojumus, vidēji dienā ir 606 persona, kas ir par 10.1% mazāk kā attiecīgajā laika periodā 2016. gadā, kad apmeklētāju skaits bija 674 cilvēki. 2018. gada janvārī naktspatversmju pakalpojumus izmantoja vidēji 655 cilvēki dienā, salīdzinot ar 2017. gada attiecīgo laika periodu, tas ir par 10.3% mazāk, kad naktspatversmju pakalpojumus izmantoja 730 cilvēki. Saskaņā ar Rīgas domes Rīcības plānu „Palīdzības sniegšana bezpajumtniekiem nelabvēlīgos laika apstākļos Rīgā” naktspatversmes darbojas no plkst.17.00 līdz 9.00, bet, ja nakts gaisa tº būs zemāka par -10 ºC vai, ja āra gaisa temperatūra būs zemāka par 0 ºC un vēja ātrums lielāks par 10 m/s, tad naktspatversmes darbosies visu diennakti!
Rīgas pilsētā darbojas 7 patversmes/naktspatversmes, kurās ir nodrošināta 885 vietas, un kuras līdzfinansē Rīgas dome, bet nepieciešamības gadījumā vietu skaitu var palielināt līdz 1000:
Nakts patversmes vīriešiem un sievietēm:
• SIA „V.E.L.G.” nakts patversme (Kurzemes rajonā, Bolderājā, Esplanādes ielā 1);
• Biedrības „Latvijas Sarkanais Krusts” nakts patversme (Latgales priekšpilsētā Gaiziņa ielā 7). Nodrošina diennakts patversmes pakalpojumus personām alkohola reibumā.
Nakts patversmes sievietēm:
• Rīgas patversmes sieviešu nodaļa (Pārdaugavā, Eiženijas ielā 1);
• Biedrības „PINS” nakts patversme (Sarkandaugavā, Aptiekas ielā 1, korpuss 5).
Nakts patversmes vīriešiem:
• Rīgas patversmes vīriešu nodaļa (Latgales priekšpilsētā Maskavas ielā 208);
• Nakts patversme „Zilais Krusts” (Latgales priekšpilsētā Mazjumpravas ielā 8). Patversmes pakalpojumu var saņemt vīrieši (10 vietas) ar kustību traucējumiem (pārvietojas riteņkrēslā), patversmē neuzņem cilvēkus alkohola reibumā!
• SIA „V.E.L.G.” naktspatversme (Zemgales priekšpilsētā Kartupeļu ielā 8).
Līdz diviem mēnešiem gadā persona naktspatversmēs var uzturēties bez maksas. Ja persona naktspatversmē uzturas ilgāk par diviem mēnešiem un tai nav noteikts trūcīgās personas statuss, persona veic daļēju maksu (līdzdalības maksājumu) par naktspatversmes pakalpojumu 0.64 eiro diennaktī. Rīgas patversmes nodrošina: gultasvietu; vakariņas, sanitāri higiēniskos pakalpojumus; personisko mantu dezinfekciju, glabāšanu; medicīnisko palīdzību; personas drošību; sociālā darbinieka konsultācijas katru darba dienu no plkst. 09.00 līdz 21.00.
Rīgas patversmes Dienas centru bezpajumtniekiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem Katoļu ielā 57, janvārī vidēji dienā apmeklē 77 cilvēki. Dienas centrā iespējams saņemt: sociālā darba speciālistu un psihologa pakalpojumus; ģimenes ārsta pakalpojumus primārās veselības aprūpes līmenī; dušas, dezinfekcijas un veļas mazgāšanas pakalpojumus. Dienas centra darba laiks katru dienu (arī brīvdienās un svētku dienās) no 9.00-17.00. Dienas centrs ir pieejams arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Dienas centrā darbojas noliktavas-humānās palīdzības punkts. Atsevišķā telpā var skatīties televīzijas pārraides, kā arī piedalīties tematiskajās nodarbībās. Ar Rīgas Centrālās bibliotēkas atbalstu darbojas grāmatu izsniegšanas punkts, kā arī ir nodrošināta interneta pieeja.
Iedzīvotāji aicināti ziņot Rīgas patversmes Mobilajai brigādei pa tālruni 27023550 par bezpajumtnieku pulcēšanās vietām, un, ja viņu redzeslokā nonāk cilvēki, kuri uzturas dienas un nakts laikā dzīvošanai nepiemērotos apstākļos, t.i., uz ielas, dārza būdās, šķūnīšos, pamestās ēkās vai citās vietās, tādējādi palīdzot Mobilajai brigādei nodrošināt cilvēkiem, kuri palikuši bez pajumtes nepieciešamo palīdzību, informāciju un nokļūšanu patversmē.
Rīgā darbojas 4 zupas virtuves, kuras Rīgas dome līdzfinansē līdz 650 porcijām dienā:
•Daugavgrīvas ielā 1, strādā darba dienās no 12:00-13:00.
•Kr. Barona iela 56, strādā katru dienu, izņemot svētdienas no 9:00-11:00.
•Kr. Barona iela 126, strādā katru dienu no 12:00-13:00.
•Laktas iela 8 k.1, strādā darba dienās no 9.00-11.00
Saņemot zupas virtuves pakalpojumus nav nepieciešams uzrādīt dokumentus. Ēdienu var baudīt uz vietas, vai ņemt līdzi savos traukos.
Lūgums iedzīvotājiem būt atsaucīgiem un nepaiet vienaldzīgi garām cilvēkam, kurš nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī, jo palīdzība ir viena zvana attālumā: piezvanot pa ārkārtas situāciju tālruni 112 vai policijai pa tālruni 110, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam 113.
Aicinām līdzcilvēkus aukstajā laikā nelietot alkoholu un apreibinošas vielas, kā arī novērtēt zemās gaisa temperatūras ietekmi uz cilvēka fizisko stāvokli, un ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Cilvēkus, kas palikuši bez pajumtes lūdzam izmantot zupas virtuves pakalpojumus siltā ēdiena saņemšanai, un iespēju uzturēties bezmaksas naktsmītnēs!
Rīdzinieki aicināti ziedot siltos apģērbus, cimdus, apavus, siltas zeķes, segas, kas būtu labā stāvoklī, kuras var nodot Rīgas patversmē – Maskavas iela 208 un Katoļu ielā 57 to darba laikā.

Informāciju sagatavoja: Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice, tālr.67105925; mob.tālr. 26385691, e-pasts:lita.brice@riga.lv RD Labklājības departamenta mājas lapa www.ld.riga.lv/Sociālie pakalpojumi/Rīgas patversme