Zvanu centrs senioriem sāk darbu12.02.2016 09:55

No šā gada 8. februāra Rīgā projekta „Būsim aktīvi! - Vecāka gadagājuma cilvēku sociālās izolētības mazināšana caur brīvprātīgo darbu Igaunijā, Latvijā un Somijā” ietvaros ir sācis darbu zvanu centrs senioriem. Plānots, ka tas darbosies astoņus mēnešus, katru darba dienu no plkst. 10.00 līdz 14.00 darbosies trīs mobilie tālruņi ar numuriem 20224913; 25643438 un 29438355, pa kuriem brīvprātīgie seniori atbildēs uz citu senioru zvaniem, sniedzot informāciju gan par brīvprātīgā darba, gan brīvā laika pavadīšanas iespējām un dažādām citām aktivitātēm, ko piedāvā Rīgas pašvaldība, kā arī, lai vienkārši izrunātos par sev aktuālām tēmām un atrastu saprotošus domubiedrus. Lai tiem, kas zvanīs pa šiem tālruņiem, nenāktos tērēt savus līdzekļus, pēc zvana saņemšanas viņiem tiks piedāvāta iespēja atzvanīt.
2015. gada nogalē tirgus un sociālo pētījumu aģentūra “Latvijas Fakti” projekta „Būsim aktīvi! - Vecāka gadagājuma cilvēku sociālās izolētības mazināšana caur brīvprātīgo darbu Igaunijā, Latvijā un Somijā” ietvaros veica pētījumu “Seniori un brīvprātīgo aktivitātes”. Kopumā tika aptaujāti 300 vecāka gadagājuma Rīgas iedzīvotāji vecumā virs 60 gadiem. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem piezvanīt uz šādu tālruni būtu gatavi 18,1% aptaujāto Rīgas senioru; 14,6% senioru vēlētos, lai viņiem piezvana; 12,2% aptaujas dalībnieku būtu gatavi piedalīties kā brīvprātīgie šādā zvanu centrā, atbildot uz citu senioru zvaniem. Aktivitātes biežāk būtu gatavi veikt seniori, kuri ir vai vēlas kļūt par brīvprātīgajiem, kā arī respondenti ar aktīvu dzīvesveidu. Respondenti, kuri būtu gatavi piezvanīt uz īpašu zvanu centru senioriem vai vēlētos, lai viņiem piezvana, visbiežāk (28,3% gadījumu) vēlētos aprunāties par veselības jautājumiem. Nākamās vietas aktuālāko tēmu sarakstā ieņem - sadzīviski jautājumi par dzīvi; tūrisms; kultūra (opera, balets, teātris, koncerti, klasiskā mūzika); politika.
Seniori, kuri darbosies Zvanu centrā, būs apmācīti un informēti par Rīgas pašvaldībā notiekošajām brīvā laika pavadīšanas aktivitātēm. Pirmie dežuranti būs Rīgas senioru organizāciju pārstāvji, pie kurām projekta īstenotāji vērsās ar aicinājumu iesaistīties zvanu centra darbībā, bet turpmāk laipni gaidīts būs ikviens vecāka gadagājuma rīdzinieks.
Ar pētījuma rezultātiem un projekta gaitu var iepazīties RD Labklājības departamenta mājas lapā http://www.ld.riga.lv sadaļā Par Departamentu/ Starptautiskie projekti 2015. gadā, kā arī www.veseligsridzinieks.lv sadaļā Projekti/Projekts “Būsim aktīvi”
Informācija par projektu:
Projekta mērķa grupa: Pērnavas, Rīgas un Turku vecāka gadagājuma iedzīvotāji.
Projekta aktivitātes:
-analizēt esošo situāciju par brīvprātīgā darba pieejamību senioriem;
-izveidot informācijas un atbalsta sistēmu senioriem (zvanu centru Rīgā, interneta platformas Pērnavā un Turku);
-veikt pētījumu un aptaujas senioru un sociālo darbinieku vidū, lai noskaidrotu to iespējas iesaistei brīvprātīgajā darbā;
-konsultācijas un sadarbība ar senioru radiniekiem;
-semināri un apmācības senioriem, kā arī pašvaldību sociālajiem darbiniekiem;
-starptautiski pieredzes apmaiņas semināri, lai dalītos pieredzē un kopīgi izveidotu senioru atbalsta sistēmu.
Projekta rezultāti:
-veicināta vecāka gadagājuma cilvēku iesaiste brīvprātīgajā darbā;
-uzlabota sadarbība starp sabiedrības veselības speciālistiem, sociālajiem darbiniekiem un senioru organizācijām, lai sniegtu labāku atbalstu vecāka gadagājuma cilvēkiem;
-uzlabota sabiedrības izpratne par veselīgu un aktīvu novecošanu.
Projekta ilgums: 2015. gada 1. maijs – 2016. gada 31. decembris.
Projekta kopējais budžets: 264 006,87 EUR, ES līdzfinansējums: 208 053,65 EUR
Projektu līdzfinansē: projekta partneri un Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programma 2014 – 2020. gadam.
Projekta partneri: Baltijas reģiona veselīgo pilsētu asociācija (Somija), Rīgas domes Labklājības departaments, Pērnavas Aprūpes centrs vecāka gadagājuma cilvēkiem (Igaunija), Turku pašvaldības Labklājības departaments, (Somija).
Projekta koordinatore un plašāka informācija par projektu: Aija Vecenāne (Rīgas domes Labklājības departamenta projektu koordinatore), e-pasts: aija.vecenane@riga.lv, tālrunis: 67037114

Informāciju sagatavoja: Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas speciāliste Aina Žubeviča, tel.67105196; e-pasts: aina.zubevica@riga.lv